İstanbul: +90 (216) 688 34 36 | Ankara: +90 (312) 265 07 08) hr@obss.com.tr

OBSS Online Sınav Yönergesi

Adaylar, buraya tıklayarak erişebildikleri sınav sistemine kendilerine sağlanan kullanıcı adı ve parola bilgileriyle giriş yapabilmektedirler. Sistemi kullanabilmek için erişim sağlanan tarayıcının Google Chrome 72 ve üzeri bir sürüm olması gerekmektedir. Firefox, Internet Explorer, Edge ya da Safari gibi Google Chrome dışında başka bir tarayıcı kullanılarak sınavın başlatılabilmesi mümkün değildir.

Sınava başlamadan önce adayın, sınav sisteminin yönlendirdiği biçimde gerekli Google Chrome eklentisini kurması ve eklentinin talep ettiği izinleri kabul etmesi beklenmektedir. Sınav öncesinde eklentiyle ilgili ihtiyaç duyulan gereksinimlerin karşılanıp karşılanmadığının kontrolü buradan yapılabilir. Eklenti ile yaşanabilecek sorunlarda bu bağlantı üzerinden destek alınabilmektedir.

Sınav, iki oturumlu olup birinci oturum adayın teknik bilgisini ölçmeye, ikinci oturum ise adayın genel yetenek ve bilgisini ölçmeye yöneliktir. Birinci oturumda 45 soru yer almakta olup süre olarak 37 dakika zaman ayrılmıştır. İkinci oturumda ise toplamda 10 soru yer almaktadır ve süre olarak 23 dakika zaman ayrılmıştır. Her bir oturum kendi içinde ayrı değerlendirilecek olup adaya tanınan zaman aralığında her iki oturumun da tamamlanması beklenmektedir. Aday, verilen her iki oturumu da belirlenen zaman aralığında bitirmiş olmak koşuluyla iki oturum arasında ara verebilir; ancak oturumlar kendi içlerinde bölünemez olup bir oturum sırasında ara verilmesine izin verilmemektedir.

Sınav oturumları sırasında sınavın kurallara uygun bir şekilde cevaplandığının denetlenmesi amacıyla adayın fare, klavye, kamera görüntüsü, mikrofon sesi gibi çeşitli bilgisayar aktiviteleri kaydedilmekte olup kaydedilen bu bilgiler üzerinde otomatik ve/veya manuel olarak analizler yapılabilmektedir. Adaylar, sınav sırasında toplanan bu gibi bilgilerin sınavın geçerliliğinin kontrolü amacıyla toplanması ve saklanmasını kabul etmiş sayılırlar.

Sınava girilecek bilgisayarda çalışır durumda kamera ve mikrofon donanımları olmalıdır. Sınav sırasında herhangi bir bağlantı sorunu yaşamamak adına minimum 8 Mbps download ve 1 Mbps upload hızına sahip bir internet bağlantısına sahip olunması önerilmektedir.

Sınavın her bir oturumu sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar ve uyulması gereken kurallar aşağıda listelenmiş olup; OBSS, yapılan analizlerde kurallara uymadığı tespit edilen adayların sınavlarını geçersiz kılma hakkına sahiptir.

Sınav Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ve Uyulması Gereken Kurallar

 • Sınavın her bir oturumu ayrılan zaman içerisinde çözülmesi gerekmekte olup cevaplandırılmayan soruların ve yanlış cevaplanan soruların puanlamaya herhangi bir etkisi olmayacaktır. Aday, oturum sırasında cevaplamak istemediği soruyu pas geçebilmekte, daha sonra oturum süresi içerisinde tekrar cevaplandırmak üzere bu soruya geri dönüş yapabilmektedir. Oturum sırasında cevaplandırmaksızın pas geçilen sorular sınav uygulaması ara yüzünde ayırt edilebilmektedir.
 • Sınavdaki her bir oturum ayrılan süre içerisinde ara verilmeksizin tamamlanmalıdır. Bu nedenle bilgisayar şarjının bitmesi vb. önlenebilir durumlar için sınav oturumu öncesinde gerekli önlemler alınmalıdır. Elde olmayan nedenlerle (elektrik kesilmesi vb.) sınav oturumunun sonlanması durumunda bu durum OBSS İnsan Kaynakları’na iletilmelidir.
 • Sınav sırasında bulunulan ortam sessiz, sakin ve başka kimselerin bulunmadığı kapalı bir alan olmalıdır. Sınav sırasında sınavın çözüldüğü ortama başka kimselerin ya da evcil hayvanların girip çıkmaması gerekmektedir.
 • Sınav sırasında herhangi bir kulaklık ya da hoparlör kullanılarak müzik dinlenilmemeli; TV ya da başkaca ses üreten elektronik aygıtlar sınav öncesinde tamamen kapatılmalıdır.
 • Sınav sırasında herhangi bir yiyecek ya da içecek tüketilmemeli, sakız çiğnenmemelidir.
 • Sınav sırasında herhangi bir nedenle cep telefonu kullanılmamalı, ortamdaki biriyle ya da kendi kendine konuşulmamalıdır.
 • Sınav öncesinde sınav sistemine erişim için kullanılan tarayıcı penceresi dışında tüm uygulamalar kapatılmalı, sınav sırasında sınav sisteminin erişildiği tarayıcı penceresi dışında herhangi bir pencereye geçiş yapılmamalıdır. Ayrıca arkaplanda çalışan ve internet bağlantısı kullanan uygulamalar varsa bunların da kapatıldığından emin olunmalıdır.
 • Sınav sırasında basılı ya da dijital herhangi bir bilgi kaynağı kullanılmayacaktır.
 • Sınav sırasında sınav sistemine erişilen bilgisayar monitörünün tam karşısına oturulmalı, harici bir kamera kullanılıyorsa bu kamera adayı net ve tanınır biçimde görebilecek şekilde sınavın görüntülendiği monitörün tam ortasında ve üstünde konumlandırılmalıdır. Sınav süresince mümkün mertebe sınavın takip edildiği monitörün dışına bakılmamalıdır.
 • Sınav oturumu devam ederken herhangi bir şekilde monitörün başından ayrılınmamalıdır.
 • Sınav sırasında bulunulan ortam adayın yüzünün ve hareketlerinin kamerada net bir şekilde seçilebilecek aydınlıkta olmalıdır.
 • Sınav sırasında sınav sistemi ekranına ilişkin herhangi bir şekilde ekran görüntüsü alma, görüntü kaydetme gibi işlemler yapılmamalıdır.

Sınav sırasında beklenmedik bir sorunla karşılaşılması halinde hr@obss.com.tr adresi üzerinden destek talep edilebilecektir.